Więcej artykułów z czytelni

Wnętrze kościoła 29 sierpnia Kontakt ul.


  • Katolickie spotkania dla singli!
  • Maltański Opłatek w Kętach.
  • Wincenta Jadwiga Jaroszewska.
  • wspólnota dla singli marciszów.

Adama Mickiewicza 4, Kęty tel. Jan Paweł II. Moje ustawienia. Statystyki odwiedzin używamy do analizy i optymalizacji treści strony www. Skip to content. Liturgiczne obchody tygodnia: W tym tygodniu 26 lutego przypada Środa Popielcowa. Msze święte z posypaniem głów popiołem odprawiane będą o godzinie 6.

Debata "Kościół w czasie zarazy"

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Obowiązuje on wszystkich wierzących którzy ukończyli 18 rok życia do rozpoczęcia 60 roku.

Zobacz wpisy

W czwartek po wieczornej Mszy świętej nabożeństwo przez wstawiennictwo Św. Jana Kantego. Spotkanie formacyjne w grupach dla kandydatów do Bierzmowania w tym tygodniu: w czwartek dla grup męskich, w piątek dla grup żeńskich. Spotkania o w domu katechetycznym.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

W piątek Droga Krzyżowa. O godzinie Msza święta wieczorna o godzinie Wykorzystują do tego preparat powszechnie stosowany np. Niszczy grzyby, bakterie i wirusy. Częściowo wilgotność jest obniżana za pomocą osuszaczy powietrza.

Account Options

Zakonnicy codziennie wynoszą od 27 do nawet 60 litrów skroplonej z powietrza wody. Dodatkowo wspomagająco pracują teraz trzy nowe wentylatory. Ten poziom został już osiągnięty.


  • chałupki portal dla singli.
  • Zapisani Sobie - katolicki portal randkowy - chrześcijańskie randki internetowe!
  • Ostatnie komentarze.

W podziemiach kościoła świętego Kazimierza zachowały się szczątki pochowanych tam osób. W sumie około 70 pochówków. Niektóre przetrwały nawet lat. To dzięki utrzymującemu się w kryptach wyjątkowemu mikroklimatowi. Ten w ostatnich latach niestety się zmienił. Problemem jest wilgoć.

Menu nawigacyjne

Ale niestety nie wiadomo, jaki ostatecznie jest powód jej podwyższenia. W kryptach na bieżąco pracują trzy osuszacze powietrza. Ojcowie każdego dnia wynoszą kilkanaście do kilkudziesięciu litrów wody dziennie z podziemi. Jak przekonuje Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków: jednym z rozwiązań, aby krypty stały się znów dostępne, jest budowa szklanego tunelu: — Ludzie mogliby tam wchodzić, oglądać, ale bez możliwości chodzenia w sposób swobodny po wnętrzu krypty. Nie mogliby też niczego dotknąć. W tunelu mieliby zapewnione właściwe warunki klimatyzacji, a para wodna nie dostawałaby się do wnętrza krypty.

Ale jak dodaje Janczykowski — tego typu rozwiązania były stosowane do tej pory jedynie w jaskiniach, w których można oglądać malarstwo prehistoryczne. Ostatecznie na polskim gruncie może to być po prostu zbyt kosztowne.

Klasztor OO. Franciszkanów

Innym rozwiązaniem podsuwanym przez konserwatora jest zamontowanie systemu wentylacyjnego czy wręcz klimatyzacji, żeby ustabilizować wilgotność. Nie można też tego zmieniać w sposób istotny. Wilgoć jest — według niego — w murach i pojawiła się przez nieszczelną kanalizację burzową. Naprawiono ją — co prawda — w roku, ale pozbycie się wilgoci musi jeszcze trochę potrwać — przekonuje Kornecki. I prawdopodobnie będzie jeszcze musiało przez trzy, cztery lata nie być dostępu do tych krypt, bo muszą one naturalnie oddać tę wilgoć.

Ostatecznie jednak nie jest to potwierdzone jako przyczyna podwyższonej wilgotności w kryptach. A ojcowie zapewniają, że jeśli problem zostanie zdiagnozowany, na pewno podejmą działania. Rzecz w tym, że przynajmniej na razie brakuje specjalistów, którzy mogliby ocenić sytuacje. Reformaci chcieliby udostępniać krypty zwiedzającym przynajmniej jeden dzień w roku — w okolicy święta zmarłych.

Skip to content   Drodzy Bracia i Siostry!

Nauki małżeńskie - 2020

Z radością informuję, że od niedzieli 17 maja r. W kościele należy mieć założoną maseczkę ochronną na twarz , tak aby zakrywała nos i usta. Pomiędzy Wiernymi ma być zachowana odległość 2 metrów. Zgodnie z zaleceniami Episkopatu Polski, Komunię św.